Wrocławska scena sylwestrowa już gotowa

sylwester scenaNiecałe 2 tygodnie przed imprezą sylwestrową, na wrocławskim rynku stanęły dwie sceny połączone 55-metrowym wybiegiem. W tym roku po raz pierwszy artyści wystąpią na specjalnej platformie zainstalowanej nad fontanną zlokalizowaną na Placu Gołębim.

- W tym roku stawiamy na wielką wspólną zabawę, taniec i śpiew – mówi Paweł Gołębski, reżyser Sylwestra na wrocławskim Rynku. - Ponieważ we Wrocławiu bawić się będą nie tylko Polacy, przygotowaliśmy światowe hity, które znają wszyscy i przy których impreza będzie na pewno doskonała. W repertuarze znajdą się przeboje popularnych wykonawców, zarówno współczesnych, jak i tych z lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku. Wystąpi w sumie 120 artystów. Liczymy na to, że wspólnie z nami bawić się będzie około 40 tysięcy osób. Aby muzyka była dobrze słyszana na całym Rynku, umówiliśmy się z organizatorami Jarmarku Bożonarodzeniowego, że udostępnią nam swoje nagłośnienie. Będzie też kilka telebimów, pozwalających na podziwianie tego, co akurat dzieje się na scenie, również z drugiej strony Ratusza - dodaje.

Co w programie?

Taneczna fontanna, wielka kula disco, 2019 szalików i Nowy Rok świętowany co godzinę – na te atrakcje mogą liczyć wszyscy, którzy postanowią spędzić tegorocznego Sylwestra na wrocławskim Rynku. Choć tym razem wydarzenie nie będzie transmitowane przez żadną z ogólnopolskich telewizji, impreza zapowiada się niezwykle ciekawie. Wśród gwiazd, które wystąpią tu tej nocy znajdą się m.in. Kayah, zespół Village People oraz DJ Gambit. Razem z nimi na wielkiej scenie pojawi się ponad 100 artystów - wokalistów, tancerzy i akrobatów, którzy stworzą niezwykłe show „Wrocław Respect”. W repertuarze znajdą się znane i lubiane utwory różnych wykonawców – od Pink Floyd do Bruno Marsa. W planie imprezy jest także zatańczenie przez rekordową liczbę - ponad 40 tysięcy osób, przeboju „YMCA”.  

Scena już gotowa

Sylwestrowa arena jest gotowa już 12 dni przed imprezą. - Wszystkie prace przebiegły zgodnie z planem: w niecały tydzień powstała 70-tonowa konstrukcja - mówi Dariusz Kaczanowski, kierownik ds. koordynacji projektów z firmy ARAD, która zajmuje się budową tegorocznej sceny sylwestrowej. - Zaprojektowaliśmy również najdłuższy w Polsce wybieg sceniczny, który połączy scenę główną z uzupełniającą, usytuowaną nad fontanną na Placu Gołębim. Jest to pierwsza taka konstrukcja w historii wrocławskiego sylwestra, dlatego tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w jej powstawaniu – dodaje.

Tego rodzaju sceny nie było jeszcze we Wrocławiu. Obejmie ona swoim zasięgiem również fontannę na Placu Gołębim, do której poprowadzi najdłuższy wybieg w Polsce. - Dzięki temu wykonawcy będą mieli bliski kontakt również z widzami bawiącymi się nieco dalej od sceny głównej – mówi Dariusz Kaczanowski. – Natomiast nieczynna o tej porze roku fontanna, stanie się wyjątkowym elementem sylwestrowej scenografii. To właśnie w niej umieszczone zostaną reflektory, lasery, stroboskopy i dymiarki. Twórcom sylwestrowego spektaklu zależało właśnie na takiej scenie, gdyż w tym roku duży akcent postawiono na efektowne występy taneczne i akrobatyczne.

4 x Nowy Rok

W wydarzeniu wezmą udział mieszkańcy wielu regionów świata, a co za tym idzie, różnych stref czasowych. Dlatego też w planie jest powitanie Nowego Roku o godz. 21.00, 22.00, 23.00 i oczywiście o północy. Będą podane nazwy i pokazane flagi 107 państw świata, które bawić się będą z wrocławianami o podobnej porze.

Ponieważ władze miasta zapowiedziały akcję społeczną #WrocławNieStrzela, zachęcającą do świętowania Sylwestra bez materiałów pirotechnicznych, które płoszą zwierzęta, w tym roku Nowy Rok będzie witany bez fajerwerków. Jednak jak zapowiadają organizatorzy „Wrocław Respect” z pewnością nikt nie przegapi nadejścia 2019 roku. Chwila ta będzie miała szczególną oprawę.

Przygotowania zakończone

Budowa sceny sylwestrowej rozpoczęła się 14 grudnia i zakończyła w niecały tydzień. W jej budowę było zaangażowanych ponad 20 osób. Szerokość areny to 35 metrów, natomiast wysokość wyniesie 15 metrów. Rekordowy będzie wybieg łączący scenę główną z podestem tanecznym wokół fontanny. Jego łączna długość to aż 55 metrów. Jak zapewniają projektanci, całość będzie niezwykle efektowna.

- Do konstrukcji całej sceny wykorzystaliśmy 70 ton sprzętu – wyjaśnia Dariusz Kaczanowski - Całość przyjechała na wrocławski Rynek w sześciu tirach. Wszystkie elementy, jakich użyliśmy do budowy spełniają najwyższe wymagania jakościowe i przeciwpożarowe. Dzięki temu uczestnicy zabawy będą mieli zapewnione całkowite bezpieczeństwo. Teren budowy zostanie otoczony wygrodzeniem z paneli zabezpieczających. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w trakcie najbardziej newralgicznego etapu przedsięwzięcia, czyli podniesienia jednego z segmentów dachu tymczasowego (o rozpiętości 31 x 5,14 metrów), ważącego 5,5 tony.

Czy wiesz, że…
Konstrukcja sceny sylwestrowej na wrocławskim Rynku będzie ważyła tyle, ile 12 słoni afrykańskich?

Wrocławska scena sylwestrowa w liczbach

7 dni będą trwały prace przy budowaniu konstrukcji
22 osoby będą pracowały przy montażu sceny
15 x 15 x 34 m – to wymiary sceny głównej wraz z podestami dla orkiestry i chóru
25 m – to długość wybiegu łączącego scenę główną z podestem tanecznym wokół fontanny
30 x 13 m – to wymiary podestu wokół fontanny
11 m – na takiej wysokości będzie znajdowała się konstrukcja stanowiska dla obsługi: reżysera, akustyka, operatora świateł i innych osób zawiadujących show
70 ton – tyle sprzętu zostanie zużyte do konstrukcji sceny
6 – liczba tirów, które przywiozą sprzęt do budowy sceny
90 ton – taką nośność będzie miał dźwig, który zostanie użyty do umiejscowienia dachu nad sceną główną

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup