Noc Księgarń we Wrocławiu, Brzegu Dolnym i Kamiennej Górze

Noc księgarń we Wrocławiu20 września po zmroku rozpocznie się pierwsza Noc Księgarń. Do ponad 100 lokalizacji w całej Polsce dołączają także księgarnie z Wrocławia, Brzegu Dolnego i Kamiennej Góry.

Po Nocy Muzeów i Nocy Bibliotek przyszedł czas na święto księgarzy. Z okazji 20-lecia działalności dystrybutor książek OSDW Azymut postanowił wesprzeć tradycyjne księgarstwo. Gwiazdy literatury, spotkania autorskie, koncerty, całonocne czytanie książek, warsztaty literackie i konkursy to tylko część propozycji księgarzy. To będzie wielkie święto czytelników w całej Polsce.

Gdzie i co, czyli 7 księgarń we Wrocławiu bierze udział w akcji

Gdzie w regionie odbędzie się Noc Księgarń i co dokładnie będzie się działo? We Wrocławiu do akcji włączyło się aż 7 księgarń. Wydarzenia odbędą się w Tajnych Kompletach, księgarni Niskie Łąki, Cocofli, księgarni Edycja Św. Pawła, Antykwariacie im. A. Jaworskiego i księgarni w Muzeum Pana Tadeusza. W ramach Nocy odbędzie się też otwarcie nowej księgarni w gmachu Muzeum Narodowego. Wrocławianki i wrocławianie mogą więc wybierać spośród kilkunastu różnych wydarzeń dla młodszych i starszych czytelników.

Księgarni Tajne Komplety w Przejściu Garncarskim

W księgarni Tajne Komplety ukrytej w Przejściu Garncarskim nocna zabawa zacznie się o 19.00 od spotkania z poetką i rockmenką Patti Smith. O jej twórczości opowiadać będzie Hanna Główka. Godzinę później o tym, jak nie marnować jedzenia i żyć w duchu zero waste opowie autorka reportażu “Na marne” Marta Sapała. Dalej, na gości czeka czytanie i performance dźwiękowy Łukasza Platy (UZS, Przepych) i koncert trójmiejskiego duetu Gdańsk Necropolitan Orchestra.

Księgarnia Niskie Łąki w Narodowym Forum Muzyki

W księgarni Niskie Łąki, znajdującej się w Narodowym Forum Muzyki, program otwierają warsztaty literacko-muzyczne dla dzieci inspirowane książką "Tańcz, Córko Księżyca!", później dla starszych planowane są zajęcia z tworzenia filozoficznych kolaży w oparciu o teksty znanych dzieł literackich, a na zakończenie wieczoru – wykład dr Roberta Zontka pt. “Od humanistycznego zagłuszacza po Philipa Glassa. Krótka historia muzyki filmowej”.

Antykwariat im. A. Jaworskiego przy ulicy Kuźniczej

Antykwariat im. A. Jaworskiego z ulicy Kuźniczej zaprosi małych i dużych gości na głośne czytanie fragmentów książek Hugh Loftinga z serii o Doktorze Dolittle, w trakcie którego odbędzie się także quiz literacki z nagrodami książkowymi.

Cocofli - books art cafe wine bar

Cocofli - books art cafe wine bar proponuje z kolei inaugurację cyklu spotkań z ilustratorami i otwarcie wystawy grafik, a także rozstrzygnięcie konkursu "Dlaczego czytam książki?". Dodatkowo na gości czekać będą rabaty i upominki.

Księgarnia Edycja Św. Pawła

Księgarnia Edycja Św. Pawła rozpoczyna świętowanie Nocy Księgarń z grą "Królestwo" I innymi planszówkami oraz czytaniem bajek wydanych przez Edycję Św Pawła połączonym z rozmową na ich temat. Na zainteresowanych czekać będzie tego wieczoru gra w "Klasztorne Kalambury", ogłoszenie zwycięzców wszystkich rozgrywek, wręczenie nagród i poczęstunek towarzyszący rozmowom do późnej nocy.

Księgarnia w Muzeum Pana Tadeusza przy Rynku

W księgarni w Muzeum Pana Tadeusza przy Rynku planowane jest natomiast spotkanie z laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, którego poznamy 15 września.

Nominowani

W tym roku nominowani są: Olga Hund za "Psy ras drobnych" (Ha!art), Katarzyna Pochmara-Balcer za "Lekcje kwitnienia" (Nisza), Jakub Tabaczek za "Czytajcie, co jest Wam pisane" (Mamiko), Anna Wiśniewska-Grabarczyk za "Porzeczkowego Josefa" (Anagram) oraz Łukasz Zawada "Fragmenty dziennika SI" (Nisza). Spotkanie poprowadzi Maria Marszałek.

Otwarcie nowej księgarni

Wspaniałym wydarzeniem będzie też otwarcie nowej księgarni we Wrocławiu, która będzie działała w gmachu Muzeum Narodowego. Uroczyste otwarcie rozpocznie się już o 18.00 spotkaniem z Barbarą Banaś, autorką publikacji "W pogoni za kolorem”, po nim planowane jest nocne oprowadzanie kuratorskie po wystawie "W pogoni za kolorem. Szkła Jerzego Słuczan-Orkusza" i spotkanie z Joanną Mielewczyk, autorką książki "Kamienice. Opowieści przedwojennych mieszkańców Wrocławia"

Wydarzenia  

Wydarzenia w ramach Nocy Księgarń odbędą się również w Księgarni Stanisławy Skrzyńskiej w Brzegu Dolnym, w której zaplanowane są warsztaty ilustratorskie dla dzieci i młodzieży pt. “Miasto Nocą”, podwieczorek wśród książek oraz seans brytyjskiego filmu z gwiazdorską obsadą "The Bookshop. Księgarnia z marzeniami".

Księgarnia Atena z Kamiennej Góry zabawę rozpoczyna o zachodzie słońca. Księgarze zapraszają na kawę i dobre ciasto, oraz różne atrakcję dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Gościem specjalnym wieczoru będzie Ruta Wermuth-Burak, dawna kierowniczka księgarni, ocalała z Zagłady, której książka "Spotkałam ludzi" zdobyła główną nagrodę w konkursie pamięci im. Dawida Ben Guriona. Noc Księgarń będzie okazją do rozmów o historii księgarni. Gospodarze zadbają o klimatyczny wystrój, trochę magii i efektów specjalnych, w planach są też gra planszowa z duchami, słuchowiska z płyt winylowych, niespodzianki i upominki.

Wstęp

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Nocy Księgarń jest bezpłatny. Pełny program na stronie www.nocksiegarn.pl.

Organizatorem akcji jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcję wspierają m.in. Polska Izba Książki, Kraków Miasto Literatury UNESCO i Miasto Łódź.

Partnerzy: Kraków Miasto Literatury Unesco, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Czytam Polskie, Książki Kupuję Kameralnie, Tygodnik Powszechny, Rzeczpospolita, Rzeczpospolita, Rzeczpospolita Życie Regionów, Books not dead, Lubimyczytać.pl, Biblionetka.pl, Książki Magazyn Literacki, Twoja Księgarnia, Booklips.pl, PWN, Copernicus Center, Wydawnictwo Literackie, Dwie Siostry, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Sonia Draga, Znak, Literatura, Zakamarki, Nasza Księgarnia, Wielka Litera, Wydawnictwo Amber, Wydawnictwo BIS, Wydawnictwo Dolnośląskie, Uroda Życia.

O OSDW Azymut

OSDW Azymut działa na polskim rynku księgarskim od dwóch dekad. Od początku swojej działalności dystrybutor współpracuje z księgarniami niezależnymi. Przed laty firma organizowała m.in. plebiscyt „Najpiękniejsze Księgarnie”, w którym czytelnicy wybierali ulubione punkty z całego kraju. Nowe działania Azymutu mają nie tylko upowszechniać czytelnictwo, ale także promować niezależne księgarnie stacjonarne, które z roku na rok zmagają się z coraz większymi problemami na rynku książki. Podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki Azymut zainaugurował ogólnopolski program szkoleniowy skierowany do księgarzy i animatorów kultury. Projekt Szkolimy-Księgarzy.pl to pierwsza część szerszego programu dystrybutora. Więcej informacji o nowych projektach Azymutu można znaleźć na stronach: www.nocksiegarn.pl oraz www.szkolimy-ksiegarzy.pl.

Noc Księgarń w mediach społecznościowych

#NocKsiegarn #NocKsięgarń #NocKsiegarn2019

www.facebook.com/nocksiegarn

www.instagram.com/nocksiegarn 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup