Strajk dla Ziemi we Wrocławiu - przeciw zmianom klimatycznym

Strajk dla Ziemi we Wrocławiu - przeciw zmianom klimatycznymW piątek, 27 września, na wrocławskim rynku odbył się Generalny Strajk dla Ziemi, w którym wzięły udział ruchy i organizacje ekologiczne: Dolnośląski Alarm Smogowy, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Fundacja EkoRozwoju, Stowarzyszenie EKO-Unia i Extinction Rebellion Wrocław. 

Wydarzenie rozpoczęło się prezentacją raportu z wyników badań opinii publicznej i konferencją prasową Dolnośląskiego Alarmu Smogowego (DAS). Aktywiści DAS-u wspólnie z innymi wrocławskimi organizacjami i ruchami uruchomili syrenę alarmową jako symbol alarmu smogowego i klimatycznego, wzywającą wszystkich do natychmiastowych działań. Dodatkowo wrocławski rynek spowiły kłęby dwutlenku węgla symbolizujące źródła kryzysu klimatycznego i zanieczyszczeń powietrza.

Dolny Śląsk jest gotowy na alarm smogowy i klimatyczny?

Przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) po raz kolejny zlecił badania opinii publicznej. Tym razem w sondażu pytano respondentów nie tylko o ocenę jakości powietrza, ale także o świadomość kryzysu klimatycznego. Badania nie ograniczyły się do mieszkańców Wrocławia: sondaż przeprowadzono w reprezentatywnej grupie 650 mieszkańców całego Dolnego Śląska. Wyniki wskazują, że społeczna świadomość wyzwań ekologicznych rośnie.

Sondaż tego typu przeprowadzamy piąty rok z rzędu, dzięki czemu możemy obserwować zachodzące zmiany – mówi Arkadiusz Wierzba (DAS) – Kampanie społeczne oraz przekaz medialny powodują, iż ludzie potrafią trafnie wskazać na główne źródła zanieczyszczeń powietrza: większość mieszkańców jako najważniejszą przyczynę smogu wskazała domowe piece i kotły (53%), a nie przemysł czy transport, jak to miało miejsce jeszcze rok temu. To bardzo dobra wiadomość, bo świadomość istniejących wyzwań powoduje, że rosną też oczekiwania zmian.

Czy władze miasta i województwa coś robią z problemem zanieczyszenia powietrza?

Mieszkańcy Dolnego Śląska krytycznie oceniają działania podejmowane przez polityków i urzędników: 54% respondentów nie uważa, że władze robią wystarczają wiele, by uporać się z problemem.

Ludzie nie tylko trafnie wskazują źródła zanieczyszczeń, ale także metody rozwiązania problemu. Za najpilniejszą potrzebę uznali dofinansowanie likwidacji starych piecy i kotłów (74%) oraz kontrole palenisk (63%) – dodaje Krzysztof Smolnicki (Fundacja EkoRozwoju, DAS) – I nic dziwnego, że w tej sferze krytycznie oceniają władze: to efekt wieloletnich zaniedbań, nie tylko we Wrocławiu, ale i na całym Dolnym Śląsku. Program „Czyste Powietrze” jest do poprawki. Nie mogą z niego korzystać osoby mieszkające w kamienicach. Problemem są też nieadekwatne do skali problemu środki z budżetu gmin.

Zmiany klimatyczne - jedno z największych współczesnych zagrożeń 

Do świadomości mieszkańców Dolnego Śląska dociera coraz mocniej zagrożenie związane z kryzysem klimatycznym: w porównaniu do badania CBOS-u z 2018 roku na Dolnym Śląsku częściej (38%) niż w skali całej Polski (29%) uznawano zmiany klimatu za jedno z największych zagrożeń dla współczesnej cywilizacji. Istnieje sposób na jednoczesne poradzenie sobie z problemu smogu i zmian klimatu. To transformacja energetyczna, oparta na głębokiej termomodernizacji budynków i odnawialnych źródłach energii. Badania wykazują gotowość mieszkańców Dolnego Śląska na taką rewolucję. Miażdżąca większość opowiada się za odejściem od węgla i inwestycjami w odnawialne źródła energii.

Strajk dla Ziemi we Wrocławiu

Prezentacją wyników badań we Wrocławiu w piątek zainaugurowany został Strajk dla Ziemi: wspólny happening organizacji i ruchów ekologicznych: Stowarzyszenia Eko-UNIA, Fundacji EkoRozwoju, Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, ruchu Extinction Rebellion i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Podczas happeningu uruchomiona została syrena alarmu smogowego i klimatycznego, wzywająca wszystkich do natychmiastowych działań.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup