Strajk dla Ziemi we Wrocławiu - przeciw zmianom klimatycznym
W piątek, 27 września, na wrocławskim rynku odbył się Generalny Strajk dla Ziemi, w którym wzięły udział ruchy i organizacje ekologiczne: Dolnośląski Alarm Smogowy, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Fundacja EkoRozwoju, Stowarzyszenie EKO-Unia i Extinction Rebellion Wrocław.
Wydarzenie rozpoczęło się prezentacją raportu z wyników badań opinii publicznej i konferencją prasową Dolnośląskiego Alarmu Smogowego (DAS). Aktywiści DAS-u wspólnie z innymi wrocławskimi organizacjami i ruchami uruchomili syrenę alarmową jako symbol alarmu smogowego i klimatycznego, wzywającą wszystkich do natychmiastowych działań. Dodatkowo wrocławski rynek spowiły kłęby dwutlenku węgla symbolizujące źródła kryzysu klimatycznego i zanieczyszczeń powietrza.
Dolny Śląsk jest gotowy na alarm smogowy i klimatyczny?
Przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) po raz kolejny zlecił badania opinii publicznej. Tym razem w sondażu pytano respondentów nie tylko o ocenę jakości powietrza, ale także o świadomość kryzysu klimatycznego. Badania nie ograniczyły się do mieszkańców Wrocławia: sondaż przeprowadzono w reprezentatywnej grupie 650 mieszkańców całego Dolnego Śląska. Wyniki wskazują, że społeczna świadomość wyzwań ekologicznych rośnie.
Sondaż tego typu przeprowadzamy piąty rok z rzędu, dzięki czemu możemy obserwować zachodzące zmiany – mówi Arkadiusz Wierzba (DAS) – Kampanie społeczne oraz przekaz medialny powodują, iż ludzie potrafią trafnie wskazać na główne źródła zanieczyszczeń powietrza: większość mieszkańców jako najważniejszą przyczynę smogu wskazała domowe piece i kotły (53%), a nie przemysł czy transport, jak to miało miejsce jeszcze rok temu. To bardzo dobra wiadomość, bo świadomość istniejących wyzwań powoduje, że rosną też oczekiwania zmian.
Czy władze miasta i województwa coś robią z problemem zanieczyszenia powietrza?
Mieszkańcy Dolnego Śląska krytycznie oceniają działania podejmowane przez polityków i urzędników: 54% respondentów nie uważa, że władze robią wystarczają wiele, by uporać się z problemem.
Ludzie nie tylko trafnie wskazują źródła zanieczyszczeń, ale także metody rozwiązania problemu. Za najpilniejszą potrzebę uznali dofinansowanie likwidacji starych piecy i kotłów (74%) oraz kontrole palenisk (63%) – dodaje Krzysztof Smolnicki (Fundacja EkoRozwoju, DAS) – I nic dziwnego, że w tej sferze krytycznie oceniają władze: to efekt wieloletnich zaniedbań, nie tylko we Wrocławiu, ale i na całym Dolnym Śląsku. Program „Czyste Powietrze” jest do poprawki. Nie mogą z niego korzystać osoby mieszkające w kamienicach. Problemem są też nieadekwatne do skali problemu środki z budżetu gmin.
Zmiany klimatyczne - jedno z największych współczesnych zagrożeń
Do świadomości mieszkańców Dolnego Śląska dociera coraz mocniej zagrożenie związane z kryzysem klimatycznym: w porównaniu do badania CBOS-u z 2018 roku na Dolnym Śląsku częściej (38%) niż w skali całej Polski (29%) uznawano zmiany klimatu za jedno z największych zagrożeń dla współczesnej cywilizacji. Istnieje sposób na jednoczesne poradzenie sobie z problemu smogu i zmian klimatu. To transformacja energetyczna, oparta na głębokiej termomodernizacji budynków i odnawialnych źródłach energii. Badania wykazują gotowość mieszkańców Dolnego Śląska na taką rewolucję. Miażdżąca większość opowiada się za odejściem od węgla i inwestycjami w odnawialne źródła energii.
Strajk dla Ziemi we Wrocławiu
Prezentacją wyników badań we Wrocławiu w piątek zainaugurowany został Strajk dla Ziemi: wspólny happening organizacji i ruchów ekologicznych: Stowarzyszenia Eko-UNIA, Fundacji EkoRozwoju, Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, ruchu Extinction Rebellion i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Podczas happeningu uruchomiona została syrena alarmu smogowego i klimatycznego, wzywająca wszystkich do natychmiastowych działań.
- Lato pełne wrażeń w NFM
- Czas na przesiadkę! WROwerowy Serwis we Wrocław FashionOutlet już 26 kwietnia
- Relaks po pełnym obowiązków tygodniu – nowy cykl zajęć kreatywnych w Centrum Handlowym Auchan Bielany
- Kobiece przyjemne z pożytecznym
- Zdrowy Dzień Kobiet - zaproszenie na darmowe konsultacje lekarskie
- Zarezerwuj parking we Wrocławiu i ciesz się zwiedzaniem miasta
- Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- Wiosenna korekta rozkładu jazdy w Kolejach Dolnośląskich
- Znamy listę nowych przystanków na żądanie Kolei Dolnośląskich
- Strażacy z kalendarzem dla Mariusza
- Grupa Sudecka GOPR zaprasza w swoje szeregi
- City Docs – najciekawsze dokumenty i dyskusje o życiu miast w kinie LOT w Jeleniej Górze
- FLOW LAND - piknik artystyczny w Tarczynie niedaleko Wlenia już 18 maja
- Przez kobiety dla kobiet. Wystawa #lessismore w Zamku Topacz
Reklama
Error: Any articles to show
Pogoda
Warning: readfile(http://cw.money.pl/pogoda_miasta/108/2037.html) [function.readfile]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/rynekrn/domains/wroclawianin.pl/public_html/modules/mod_html/mod_html.php(36) : eval()'d code on line 4