Ranking Dzielnic Otodom 2020 – Fabryczna jest najbardziej EKO!

ekologia5 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Środowiska ustanowiony w 1972 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Inicjatywa na rzecz naszej planety jest obchodzona w ponad 100 krajach świata. Postępująca urbanizacja wypiera tereny zielone, a rzeczywistość miejska powoli staje się naszym głównym środowiskiem życiowym, dlatego warto pomyśleć o ochronie i kultywacji najbliższej nam zieleni. Każdy może przyłączyć się do obchodów na własną rękę, zaczynając od swojego domu czy podwórka, wprowadzając w życie nawyki chroniące środowisko. Otodom zapytał ponad 120 tys. Polaków z 12 miast jak oceniają działania związane z ekologią w swojej okolicy. Ankietowani zostali zapytani czy w pobliżu jest dużo zieleni, oraz jak oceniają poziom hałasu i jakość powietrza (smog). Dzisiaj prezentujemy wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii ekologia, zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.

W ostatnich latach słowo „ekologia” przestało być dalekim, abstrakcyjnym pojęciem. Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na ochronę środowiska i dostrzegają, że poziom smogu czy hałasu wprost przekładają się na jakość życia. Coraz bardziej istotnym kryterium przy wyborze nieruchomości staje się bliskość terenów zielonych bądź czystość powietrza. Sprawdziliśmy więc, która dzielnica Wrocławia zdaniem mieszkańców miasta jest najbardziej ekologiczna.

Życie w dużym mieście ma wiele plusów – ot choćby łatwo tu o pracę, a szeroka oferta kulturalna jest na wyciągnięcie ręki. Niestety w parze z zaletami dostajemy garść wad – nieustający hałas czy zanieczyszczone powietrze. Zapytaliśmy wrocławian o to, w której okolicy te problemy są najmniej dokuczliwe. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom zbadaliśmy, gdzie zdaniem mieszkańców miasta smog jest najmniej dokuczliwy. Sprawdziliśmy też, w której okolicy jest najwięcej terenów zielonych. Poprosiliśmy również o wskazanie dzielnicy, w której poziom hałasu jest najniższy.

Niskie oceny, również za ekologię

Mieszkańcy Wrocławia są dość surowymi recenzentami swojej małej ojczyzny. W żadnej z kategorii stolica Dolnego Śląska nie uzyskała nawet 4 punktów w 5-stopniowej skali. Tym niemniej bardzo niska nota za ochronę środowiska we Wrocławiu to jasny sygnał, że mieszkańcy oczekują zmian. Warto zauważyć, że wrocławianie ocenili swoje miasto słabiej, niż ankietowani z innych miast. Wrocław ze średnią oceną 3,19 wyprzedził jedynie Kraków (3,11), podczas gdy najwyżej oceniona Gdynia uzyskała wynik 3,73, a Gdańsk - 3,72.

Poziom zieleni we Wrocławiu jest satysfakcjonujący, ale ten smog…

O ile stolica Dolnego Śląska zyskała całkiem wysokie noty za dostępność terenów zielonych i średnie za poziom hałasu w mieście, to oceny za smog we Wrocławiu są wręcz fatalne.

Z pewnością wiąże się to z faktem, iż w ostatnich latach w mediach o zanieczyszczeniu środowiska mówi się bardzo dużo i świadomość problemu urosła.

Najbardziej ekologiczna dzielnica Wrocławia to Fabryczna, najsłabiej w Śródmieściu

Patrząc na wyniki drugiej odsłony rankingu dzielnic Otodom aż chciałoby się strawestować tytuł powieści Remarque’a i powiedzieć – „We Wrocławiu bez zmian”. Wrocławianie w swoich ocenach okazali się być bardzo konsekwentni, bowiem kolejność dzielnic w tegorocznym zestawieniu jest dokładnym powtórzeniem układu sprzed trzech lat.

Tym sposobem ponownie na czele znalazła się Fabryczna, która zaledwie o włos wyprzedziła Psie Pole. Stawkę zaś drugi raz z rzędu zamyka Śródmieście. Ale to, co zwraca uwagę bardziej niż poszczególne lokaty, to wysokość ocen. Wyraźnie niższa, niż w roku 2017. Fabryczna i Psie Pole są to dzielnice oddalone od centrum. To duże połacie przestrzeni bardziej zielonej, gdzie smog jest mniej dokuczliwy. Z kolei Stare Miasto to ścisłe centrum, tu ruch odbywa się non stop. Zgiełk, ścisk, ilość samochodów i frywolność mieszkańców w kwestii śmiecenia może mieć wpływ na czystość, nie tylko powietrza – komentuje Agnieszka Szałęga-Gazda, idea-INVEST nieruchomości.

Wrocławianie zgodnie orzekli, że ich miasto nie należy do przesadnie ekologicznych. Mieszkańcy są co prawda zadowoleni z dostępności parków i innych terenów zielonych, ale przeszkadza im nieustający hałas, a przede wszystkich wysoki poziom smogu. W porównaniu z pierwszą edycją Rankingu Dzielnic Otodom, ocena ankietowanych wyraźnie spadła. Liderem pozostała Fabryczna, stawkę zamyka Śródmieście.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup