Trwa Festiwal Gier Planszowych. Odkrywaj wciągające planszówki i stwórz własną grę

Renesans “gier bez prądu” trwa od kilku lat, jednak w ostatnich miesiącach planszówki notują rekordową popularność. Od marca do maja Empik zaobserwował blisko 2-krotny wzrost sprzedaży produktów z kategorii analogowej rozrywki i trend wzrostowy wciąż się utrzymuje. Źródłem inspiracji i przeglądem nowości zarówno dla wytrawnych graczy, jak i nowych użytkowników będzie kolejna edycja Festiwalu Gier Planszowych. Tym razem odbędzie się on w bezpiecznej, wirtualnej przestrzeni. I w tym roku nie zabraknie premier wyczekiwanych gier, jubileuszy kultowych tytułów oraz spotkań online. W ramach Festiwalu zainaugurowano także kolejną edycję konkursu „Stwórz grę i wskocz na półkę Empiku”. Wydarzenie potrwa do 13 października.

Wspólna zabawa offline na TOPie

Planszówki zdobywają kolejnych oddanych fanów. Gdy w pierwszej połowie roku konieczne stało się spędzanie całego wolnego czasu w domu, jeszcze więcej osób sięgnęło po analogową rozrywkę – książki czy „gry bez prądu”. W okresie od marca do maja tego roku na Empik.com zanotowano aż 170% wzrost sprzedaży produktów z kategorii Gry w stosunku do poprzedniego roku. I choć niektóre obostrzenia zostały zniesione, trend wzrostowy wciąż się utrzymuje. We wrześniu sprzedano o 60% więcej planszówek, gier karcianych czy strategicznych niż rok wcześniej.

Zauważalny jest także wzrost zainteresowania artykułami kreatywnymi, a w szczególności zestawami do rysowania, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dużą popularnością cieszą się zestawy do malowania po numerach, które umożliwiają twórczy relaks. Klienci Empiku coraz chętniej eksperymentują również z tkaninami, o czym świadczy zwiększająca się sprzedaż farb i markerów do tekstyliów.

Japońska zręcznościówka i nieśmiertelna Monopoly

Największym powodzeniem cieszyły się tytuły przygodowe, zręcznościowe, karciane, a także edukacyjne, szczególnie w okresie zamknięcia szkół. Polscy gracze cenią przy tym prostotę. Na szczycie zestawiania najczęściej kupowanych w Empiku gier królują takie tytuły jak Uno, Jenga, Dobble czy Dixit – ich zasady można wytłumaczyć w kilku zdaniach i niemal natychmiast rozpocząć zabawę. Tegorocznym przebojem stała się tradycyjna japońska gra zręcznościowa Kendama Krom, której korzenie sięgają XVIII wieku. Składa się ona z dwóch drewnianych elementów i sznurka – istnieją setki wariantów ich ułożenia, a rozgrywka ograniczona jest tylko wyobraźnią i umiejętnościami uczestników. Podczas Festiwalu Gier Planszowych będzie można wzbogacić swoje kolekcje o te popularne pozycje, korzystając ze specjalnych rabatów.

Fani analogowej rozrywki chętnie sięgają również po gry ekonomiczne, takie jak kultowa polska planszówka Eurobusiness czy jej pierwowzór, Monopoly, który w tym roku obchodzi 85. urodziny. Z okazji jubileuszu 5 października do sprzedaży trafiła specjalna edycja gry „Monopoly 85th Anniversary Edition”, dostępna wyłącznie w Empiku. W tym miesiącu urodziny świętuje jeszcze jeden tytuł – ponadczasowy Catan trafił do pierwszych graczy 25 lat temu. W Empiku na wyłączność dostępna jest już jubileuszowa edycja, zawierająca podstawową wersję gry, rozszerzenie Żeglarze i 2 zupełnie nowe scenariusze pełne miejsc do zasiedlenia.

Muzyczny laureat

W ramach Festiwalu Gier Planszowych odbędzie się premiera gryPARTYtura – triumfatorki ubiegłorocznej edycji konkursu „Stwórz grę i wskocz na półkę Empiku”. Jej autorzy, Katarzyna Cioch i Wojciech Wiśniewski, umiejętnie połączyli zamiłowanie do gier planszowych z własnym doświadczeniem muzycznym.

Podobnie jak w przypadku najpopularniejszych obecnie gier, zasady są bardzo proste, dzięki czemu już po pierwszym rzucie kostką można czerpać z rozgrywki dużą radość. Na czele każdej drużyny stoi dyrygent – jedyny gracz, który wie, jaki utwór zostanie odegrany. Wyłącznie przy użyciu gestów musi on pokierować całą „orkiestrą” złożoną z pozostałych uczestników. Ich zadaniem jest ułożenie ośmiu taktów utworu tak, aby wyrazić melodię przy pomocy kart. Dla zwiększenia emocji twórcy przewidzieli liczne przeszkody, chociażby ograniczenia czasowe. W wersji drużynowej do gry wkracza współzawodnicząca „orkiestra”, której zadaniem będzie odegranie utworu szybciej i lepiej. Premiera tytułu odbędzie się 10 października.

2 października ruszyła kolejna, trzecia już edycja konkursu „Stwórz grę i wskocz na półkę Empiku”, którego nagrodą jest wydanie autorskiej gry, wprowadzenie jej do sprzedaży oraz promocja tytułu. W ubiegłym roku wyścig o wygraną był bardzo zacięty – nadesłano aż 109 zgłoszeń. Aby wziąć udział w tegorocznej odsłonie konkursu, do 13 grudnia należy przesłać prototyp gry wraz z instrukcją. Na początku przyszłego roku odbędą się obrady jury, podczas których wyłoniona zostanie piątka finalistów, a także zwycięska propozycja.

Święto fanów planszówek w wirtualnej przestrzeni

W sobotę 10 października w ramach Dnia Gier Planszowych odbędą się cztery spotkania online prowadzone przez Katarzynę Czajkę-Kominiarczuk (@Zwierz popkulturalny), poświęcone nowym tytułom, planszówkowym zachwytom i wspomnieniom najbardziej zaciekłych rozgrywek. W wirtualnym studiu zagoszczą Piotr Jasik (@Game Troll Tv), Kamil Nowak (@Blog Ojca), Mariusz Serafin (@fani gier) oraz Kasia Cioch i Wojciech Wiśniewski – twórcy gry PARTYtura.

Pełen harmonogram Dnia Gier Planszowych dostępny jest na stronie wydarzenia na Facebooku. Interaktywne transmisje odbędą się na Facebook.com/empikcom. W trakcie spotkań możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie rozmowy tłumaczone będą na język migowy.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup