Wrocław 5. na liście miast, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem

ocSamochody poruszające się po wrocławskich drogach mają średnio 170 tys. km na liczniku. Dzięki temu Wrocław zajął 5. miejsce w zestawieniu. Mimo wysokiej pozycji w rankingu, wrocławianie płacą najwięcej wśród kierowców ze wszystkich miast wojewódzkich.

Przebieg pojazdu wpływa na zużycie jego podzespołów. Więcej kilometrów na liczniku to często większa szansa na awarię, a w skrajnych przypadkach nawet zagrożenie dla kierujących. Liczba przejechanych kilometrów jest także jednym z czynników, które wpływają na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dlatego eksperci rankomat.pl, bazując na deklaracjach kierowców korzystających z porównywarki OC, przygotowali listę największych 84. miast w Polsce, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem. Wrocław zajął na niej 5. miejsce.

Wrocław zamyka pierwszą piątkę zestawienia

Drogomierz przeciętnego samochodu poruszającego się po wrocławskich drogach wskazuje 170 tys. km. To najlepszy wynik w województwie dolnośląskim i dobry wynik w porównaniu z innymi największymi miastami w Polsce. W rezultacie Wrocław znalazł się na 5. miejscu zestawienia. Pozostałe miasta z województwa dolnośląskiego uplasowały się w drugiej połówce zestawienia, np. Lubin na 52. miejscu, Głogów na 65. miejscu, a Wałbrzych na 78. miejscu.

Dla porównania, miasta na podium to Warszawa, Kraków i Poznań. Z deklaracji kierowców wynika, że średni przebieg dla aut z tych miast wynosi 158 tys., 161 tys. i 166 tys. kilometrów. Różnica w przebiegu między pierwszym a ostatnim miejscem na liście rankomat.pl wynosi 58 tys. km. Jest to dystans, który można wyjeździć w ciągu kilku lat.

Dolnośląskie wysoko w tabeli

Wysokie miejsce na liście zajęło również całe województwo dolnośląskie – uplasowało się ono na 6. pozycji, mając nieco lepszy wynik od województwa podkarpackiego. Pojazdy z tego województwa od wyjazdu z fabryki przejechały średnio 195 tys. km. Wyżej w zestawieniu znalazło się województwo łódzkie (190 tys. km), niżej z kolei pomorskie (197 tys. km), kujawsko-pomorskie (198 tys.) i podlaskie (199 tys. km). W pozostałych województwach średni przebieg samochodu wynosi co najmniej 200 tys. km.

Najlepiej w zestawieniu rankomat.pl wypada Małopolska. Przeciętne auto z województwa małopolskiego przejechało do tej pory 177 tys. km. W województwie mazowieckim ta wartość jest większa o 4 tys. km, a w śląskim i wielkopolskim o 6 tys. km. Największy średni przebieg swoich samochodów deklarują kierowcy z województw lubuskiego (206 tys. km), lubelskiego (207 tys. km) i warmińsko-mazurskiego (210 tys. km). To jednocześnie 3 województwa, w których średni przebieg auta przekracza 200 tys. km.

Ile za OC we Wrocławiu?

Mimo że Wrocław jest jednym z tych miast, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem, to wrocławscy kierowcy muszą przygotować się na spory wydatek, gdy mowa o ubezpieczeniu OC. W III kwartale bieżącego roku za polisę OC zmotoryzowani wrocławianie płacili średnio 923 zł. To o 245 zł więcej od średniej krajowej. Wrocław okazał się też najdroższym pod względem OC miastem wojewódzkim w Polsce – mniej na ten cel wydawali m.in. gdańszczanie (880 zł) i warszawianie (829 zł).
 
–Deklarowany przebieg auta to tylko jeden z czynników branych pod uwagę przez ubezpieczycieli podczas wyceny polisy. Na cenę OC wpływa także historia ubezpieczenia kierowcy czy dane techniczne jego pojazdu. Równie ważne mogą być: sieć i rodzaj dróg, którymi się porusza, liczba ich użytkowników i statystyki wypadkowe, które przekładają się na ryzyko wystąpienia kolizji  lub wypadku w tym regionie – mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Produktu rankomat.pl.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup