Silent Disco w 66P. Otwarcie wystawy Moniki Falkus już 16 czerwca

wystawa silent discoJuż w piątek, 16 czerwca, o godz. 18:00 w 66P Subiektywnej Instytucji Kultury we Wrocławiu otworzy się wystawa Moniki Falkus, artystki eksplorującej tematy miłości, kobiecej intymności, ale i skrajnych emocji, jakie towarzyszą potrzebie poszukiwania relacji. Jej Silent Disco jest rodzajem psychosocjologicznego rytuału, w którym szczególną rolę odgrywają taniec i samotność. Na ekspozycję składają się premierowe prace wideo i obrazy. Dzieła Moniki Falkus będzie można oglądać do 15 lipca. Wstęp na wystawę jest wolny.

Monika Falkus (rocznik ‘93) jest absolwentką malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz historii sztuki na Uniwersytecie Śląskim. Zajmuje się malarstwem olejnym, tworzy instalacje i prace wideo, którym często towarzyszą teksty złożone z literackiej fikcji i spostrzeżeń oraz bibliograficznych odniesień – to „mikro-opowiadania”, które stanowią subiektywną narrację poszerzającą wizualne formy. W swojej twórczości Falkus sięga do tradycji, baśni i osobistych wspomnień. Jej prace opowiadają o zderzeniu z pustką, spotkaniu z rzeczywistością, która niesie ze sobą zazwyczaj ból i rozczarowanie, ale także świadomość. Artystka obnaża przemocowe mechanizmy związane z przekraczaniem sfery intymności i przedmiotowym traktowaniem ciała, skupiając się przy tym na napięciach i przeciwstawnych emocjach – cielesność zderza z opresyjnością, samotność z tłumem, milczenie z obecnością.

Tytułowe Silent Disco rozgrywa się w ciele, w jego fizycznych i psychicznych warstwach. „Ciało potrzebuje powodu, dla którego ma wykonać ruch. Dotyku, który może być jednocześnie czuły i opresyjny. Radykalne zmiany kształtowanych gestów i ruchów przyjmują charakter rytuału, którego choreografię budują kolejne warstwy, tym razem mitów i legend, baśni i marzeń, stereotypów i przeżyć” – czytamy w opisie kuratorskim Piotra Lisowskiego. Najnowsza wystawa Moniki Falkus to rodzaj rytuału, w którym główne role odgrywają taniec i samotność. – Taniec może być postrzegany przede wszystkim jako sztuka relacyjna, natomiast samotność stanowi rewers procesu budowania relacji, wynikając często z wykluczenia, lęku czy niemożliwości dostosowania się – tłumaczy kurator wystawy.

Otwarcie wystawy Silent Disco odbędzie się 16 czerwca o godz. 18:00 w przestrzeni 66P przy ul. Księcia Witolda 66 zlokalizowanej w budynku PIEKARNI – wrocławskiego hubu kulturalnego prowadzonego przez Renatę i Rafała Jarodzkich, w którym mieszczą się m.in. galerie, teatry i studio filmowe. Natomiast 29 czerwca (czwartek) będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie z udziałem artystki i kuratora. Prace Moniki Falkus oglądać będzie można do 15 lipca.

Wstęp wolny.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup