Jak zachować się, gdy zobaczymy w mieście szopa lub sarnę? Wroclavia i wrocławskie zoo zapraszają na warsztaty w ramach kampanii „Dzikie w mieście”

dzikie w miescieWroclavia po raz kolejny włącza się w kampanię ZOO Wrocław „Dzikie w mieście”, by wspólnie edukować, jak zachować się wobec napotkanych w mieście dzikich zwierząt. W czerwcu, lipcu oraz wrześniu centrum zaprasza dzieci wraz z opiekunami na warsztaty. Zajęcia są bezpłatne, pierwszy cykl ruszył już w poniedziałek 19 czerwca.

Warsztaty organizowane przez Wroclavię w ramach akcji „Dzikie w mieście” mają za zadanie pokazać, w jaki sposób mieszkańcy Wrocławia mogą pomagać zwierzętom w mieście, pozytywnie wpłynąć na bioróżnorodność i sprawić, by zarówno dzikim mieszkańcom miasta, jak i nam, ludziom, żyło się lepiej.

– Edukacja najmłodszych i zapewnienie im we Wroclavii komfortowych warunków do poszerzania horyzontów było zawsze ważnym punktem w naszej strategii budowania relacji z mieszkańcami. Cieszymy się na kolejną edycję akcji „Dzikie w mieście”, która uczy dzieci wrażliwości i zasad bezpieczeństwa w zetknięciu z nieudomowionymi oraz nieoswojonymi zwierzętami – podkreśla Małgorzata Woźniak, dyrektor Wroclavii.

Kampania wrocławskiego zoo „Dzikie w mieście” powstała we współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia i Uniwersytetem Wrocławskim.

– Wrocławskie zoo to nie tylko dom egzotycznych zwierząt, ale także ambasador ochrony rodzimej przyrody. Zwierzęta żyją obok nas, a edukację o tym, jak im pomagać warto zacząć od własnego podwórka. Kampania „Dzikie w mieście” obala mity dotyczące dzikich zwierząt i daje wskazówki jak zadbać o bioróżnorodność we Wrocławiu – mówi Joanna Kasprzak, prezes zarządu ZOO Wrocław.

Obalamy mity, dbamy o bioróżnorodność

Popularyzowanie wiedzy na temat tego, jak właściwie zachować się, gdy staniemy oko w oko z dzikim zwierzęciem jest niezwykle ważne. Odpowiednia reakcja ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i napotkanego dzikiego mieszkańca miasta. Temu właśnie służy kampania edukacyjna „Dzikie w mieście”.  

– Interwencji z udziałem dzikich zwierząt we Wrocławiu z roku na rok jest coraz więcej – w 2021 r. zarejestrowano 991 takich sytuacji, prawie o 40% więcej niż przed pandemią. W ubiegłym roku było to już ponad 1400 interwencji. Konieczne jest edukowanie o tym, jak zachować się w zetknięciu z dziką przyrodą – mówi Małgorzata Demianowicz, dyrektorka Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, który również wspiera kampanię.

Atrakcje strefy edukacyjnej Wroclavii

Do tej pory Wroclavia partnerowała wrocławskiemu zoo przy szeregu działań na rzecz wsparcia środowiska. Na terenach zielonych przy Wroclavii powstały dwa „hotele” dla owadów, centrum zasponsorowało również warsztaty edukacyjne dla wrocławskich szkół oraz dokonało symbolicznej adopcji pasieki znajdującej się na terenie zoo. W tym roku Wroclavia ponownie łączy siły z ogrodem zoologicznym i rozpoczyna cykl warsztatów edukacyjnych dla dzieci w wieku 7-14 lat. Zajęcia będą odbywać się w specjalnie przygotowanej strefie, na poziomie zero centrum handlowego.

Podczas 45-minutowych zajęć edukatorzy zaprezentują dzieciom, jakie dzikie zwierzęta żyją we Wrocławiu, jak zachowywać się, gdy zobaczymy na swojej drodze np. jeża, borsuka czy sarnę. 

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się między innymi, jak uratować nietoperza, który wleciał do mieszkania, jak pomóc rannemu zwierzęciu znalezionemu na terenie miasta czy żabom migrującym przez jezdnię.

Strefa Grand Plaza centrum handlowego zostanie zaaranżowana na przestrzeń edukacyjną, otoczoną makietami zwierząt w naturalnych rozmiarach oraz miododajnymi gatunkami roślin. W przerwie pomiędzy zajęciami uczestnicy będą mogli posłuchać z głośników śpiewu ptaków. Organizatorzy przewidzieli również drobne upominki.  

Zapisy na pierwszy cykl warsztatów zaplanowany w dniach 19-23 czerwca w godz. 10-14 dostępne są w serwisie Evenea https://app.evenea.pl/event/dzikiewmiescie/. Zajęcia rozpoczynają się o każdej pełnej godzinie, a w jednym bloku warsztatowym może uczestniczyć do 30 osób.

W sobotę 24 czerwca na warsztaty można przyjść bez wcześniejszego zgłaszania obecności, dzieci koniecznie powinny być pod opieką dorosłych opiekunów. Zapraszamy w godzinach 10-17.

Druga edycja warsztatów odbywać się będzie od 10 do 16 lipca, a ostatnią zaplanowano w terminie od 11 do 17 września. Na zajęcia w lipcu i wrześniu będzie można zarejestrować się na dwa tygodnie przed ich uruchomieniem.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup