Wrocławskie święto języka francuskiego z patronatem EFL

altWedług danych Międzynarodowej Organizacji Frankofonii, na świecie jest milionów osób mówiących po francusku, z których 60% ma mniej niż 30 lat. Przewiduje się, że w roku 2050 będzie żyło 700 milionów frankofonów w tym 80% w Afryce. Co roku we Wrocławiu organizowane są przez Ośrodek Alliance Française Dni Krajów Francuskojęzycznych. Tegoroczne obchody Dni Krajów Francuskojęzycznych we Wrocławiu obchodzone są w dniach od 7 marca do 5 kwietnia.

 

Spektakle i koncerty

Jak co roku uczestnicy spotkań będą mieli okazję pogłębić wiedzę na temat kultury francuskiej oraz odnaleźć swój kawałek Francji. Do najciekawszych propozycji tegorocznych obchodów zaliczyć można między innymi: spektakl baletowy „Soir de fête” w wykonaniu szkoły tańca Danse Passion z Mulhouse w Alzacji oraz tancerzy ze Szkoły Tańca Nowoczesnego Capitol, jak również koncert muzyki klasycznej, francuskiego pianisty François Dumont oraz irlandzkiej sopranistki Helen Kearns. W programie: Chopin, Poulenc, Duparc, Ravel, Gounod, Bellini, Liszt.

17 marca we Wrocławskim Teatrze Lalek odbędzie się koncert galowy, który uświetni francuska grupa ÉLÉPHANT. Grupę tworzy dwoje uzdolnionych artystów Lisa Wisznia i François Villevieille, którzy zarażają elektryzującym entuzjazmem wszystkich napotkanych na swojej drodze. Ten wyjątkowy koncert został objęty m. in. patronatem Europejskiego Funduszu Leasingowego.

O Frankofonii

Co roku, frankofoni i frankofile, czyli ci, którzy znają i kochają język francuski i związaną z nim kulturę, spotykają się z okazji Światowego Dnia Frankofonii, przypadającego 20 marca.

W tym dniu, w 1970 roku, w Niamey, w Nigrze, powstała pierwsza międzyrządowa organizacja Frankofonii: Agencja ds. współpracy kulturalno-technicznej, która została następnie przemianowana na Międzynarodową Organizację Frankofonii (OIF). Zrzesza ona 57 krajów i rządów o statusie członków oraz 20 krajów obserwatorów, w tym Polskę, położonych na pięciu kontynentach. Międzynarodowy Dzień Frankofonii jest nie tylko okazją do świętowania języka francuskiego, lecz również do przypomnienia, że między językami i kulturami istnieje ścisły związek i że język jest nośnikiem kultury. Jest to też okazja, by przypomnieć o wartościach wspólnych dla krajów należących do OIF, takich jak poszanowanie różnorodności kulturowej, obrona demokracji i praw człowieka, dostęp do edukacji i zrównoważony rozwój.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup