Tydzień Edukacji na temat Anafilaksji

altWszystkich pacjentów z rozpoznaną alergią i członków ich rodzin oraz wszystkie osoby podejrzewające u siebie alergię zapraszamy na bezpłatne konsultacje z lekarzem alergologiem, które odbywać się będą w przychodniach w całej Polsce w dniach 24 - 28 marca w ramach akcji edukacyjnej Tydzień Edukacji nt. Anafilaksji. Dyżury alergologiczne zaplanowano w ponad 100 przychodniach na terenie całego kraju. Akcja jest częścią kampanii „Przygotuj się na wstrząs!”, objętej patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Z roku na rok alergia dotyka coraz liczniejszej grupy ludzi. Uczulenie nie jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, zwiększa jednak ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej i wstrząsu anafilaktycznego. Aby dowiedzieć się, jak bezpiecznie żyć z alergią oraz jak zabezpieczyć się na ewentualność wystąpienia reakcji anafilaktycznej, przyjdź podczas Tygodnia Edukacji nt. Anafilaksji na konsultacje z alergologiem, który wytłumaczy, jak radzić sobie z alergią, jak unikać czynników wywołujących anafilaksję oraz jak prawidłowo zachować się wobec osoby we wstrząsie anafilaktycznym. Specjaliści postarają się odpowiedzieć na pytania, o objawy wstrząsu, jak się przygotować na wypadek jego wystąpienia, gdzie szukać pomocy i jak samemu takiej pomocy udzielić.

Informacje o otwartych zapisach na konsultacje pacjenci znajdą na stronie www.odetchnijspokojnie.pl w zakładce Tydzień Edukacji nt. Anafilaksji, na profilu kampanii www.facebook.com/odetchnijspokojnie oraz w swoim ośrodku zdrowia w danym mieście. W każdej z ponad 40 przychodni biorących udział w akcji rozwieszone będą plakaty z niezbędnymi informacjami, oznaczone żółto-czarnym logo kampanii „Przygotuj się na wstrząs!”.

Pacjenci będą konsultowani według kolejności zapisów do konkretnej przychodni. Rejestracje przyjmowane są telefonicznie pod numerem telefonu danej placówki.

Konsultacji udzielać będą lekarze alergolodzy w m.in. poniższych poradniach. Pełna lista przychodni znajduje się na stronie internetowej www.odetchnijspokojnie.pl

Co to jest anafilaksja? 

Anafilaksja to ciężka, zagrażająca życiu, systemowa lub uogólniona, natychmiastowa reakcja nadwrażliwości. Nadwrażliwość natomiast określana jest jako obiektywnie występujące, powtarzalne objawy wywołane przez ekspozycję na bodziec w dawce dobrze tolerowanej przez osoby zdrowe. Inaczej mówiąc, to uogólniona reakcja organizmu na alergen lub inne czynniki (np. wysiłek fizyczny). Charakteryzuje ją nagły początek objawów z upośledzeniem funkcji dróg oddechowych i/lub układu krążenia, połączonych zwykle ze zmianami skórnymi. Do wystąpienia objawów anafilaksji dochodzi w ciągu kilku minut do kilku godzin po kontakcie z czynnikiem wywołującym. Dodatkowe utrudnienie w przypadku anafilaksji stanowi fakt, że często nie da się przewidzieć jej wystąpienia . Najczęstszymi przyczynami anafilaksji są leki, żywność oraz użądlenia przez owady błonkoskrzydłe. 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup