Świece zapłonowe - dlaczego warto pamiętać o ich wymianie?

Kiedy i dlaczego należy wymieniać świece zapłonowe w samochodzie?Świece zapłonowe stanowią niezwykle istotny element układu zapłonowego samochodu, ponieważ odpowiadają za rozruch pojazdu. Wydaje się jednak, że mało który kierowca o nich na co dzień pamięta. Przecież fizycznie stanowią dosyć niewielkie elementy i nie kosztują wiele - w porównaniu do innych części. Przypominamy sobie o nich dopiero wtedy, kiedy szukamy przyczyn niewłaściwej pracy silnika.

Szczególnym okresem wytężonej pracy elementów samochodu - w tym także świec zapłonowych - jest okres jesienno-zimowy, kiedy niska temperatura, duża wilgotność, deszcz oraz śnieg wyjątkowo mocno działają niszcząco na układy pojazdu. Elementy zużyte bądź na granicy zużycia mają tendencję do zawodzenia właśnie jesienią lub zimą.

Czym są świece zapłonowe?

Świeca zapłonowa znajduje się nad komorą silnika. Jedna końcówka świecy podłączona jest do przewodu wysokiego napięcia (bądź cewki zapłonowej), a drugi koniec wkręcony jest wprost do silnika. Do zadań świecy zapłonowej należy stałe inicjowanie zapłonu mieszanki paliwowej. Świece zapłonowe stosuje się w silnikach benzynowych (w silnikach diesla wykorzystuje się świece żarowe).

Świece zapłonowe wyposażone są w elektrody - w efekcie wyładowania elektrycznego pomiędzy elektrodami generowana jest iskra, która zapala mieszankę benzyny i powietrza.

Jak często powinno się wymieniać świece zapłonowe?

Świece zapłonowe pracują nieprzerwanie razem z silnikiem, czyli zawsze wtedy, kiedy nasze auto jest uruchomione. Dlatego ich żywotność jest ograniczona. Zwykle standardowe świece zużywają się w przedziale od 30 tys. do 60 tys. przejechanych kilometrów. Natomiast jeśli ktoś zaopatrzył się w produkty uszlachetnione, czyli świece platynowe bądź irydowe, to ich zużycie następuje zwykle po 100 tys. kilometrów.  

Nie wymieniłem na czas świec zapłonowych, czyli objawy zużycia

Zużyta świeca zapłonowa - na co zwrócić uwagęJeśli kierowca nie pamięta o wymianie świec zapłonowych na czas, to może spodziewać się następujących objawów nieprawidłowej pracy silnika:

  1. Przerywana praca silnika, co objawia się szarpaniem podczas jazdy.
  2. Problem z odpaleniem samochodu, szczególnie wtedy, kiedy silnik nie jest rozgrzany. Przyczyną jest zużycie świecy w postaci gromadzącego się na niej osadu.
  3. Większe niż zwykle zużycie paliwa.
  4. Spadek osiągów samochodu - gorsze osiągi następują systematycznie, ale powoli - dlatego nie zawsze zauważamy problem od razu, a często wtedy, kiedy jest już za późno.

Jak rozpoznać, że świece zapłonowe zasłużyły na wymianę?

W tym celu należy je wykręcić i sprawdzić ich stan. Jeśli zobaczymy ciemny bądź czarny osad albo olej, to świece niewątpliwe zasłużyły na wymianę. Brzmi prosto, chociaż do wymiany niezbędny jest odpowiedni klucz i odrobina wiedzy oraz doświadczenia technicznego. Jeśli nie jesteśmy nazbyt "techniczni" warto udać się do mechanika.

Wymiana świec zapłonowych

Jeśli pokusimy się o samodzielną wymianę świec, należy dokonać tego przy wyłączonym i zimnym silniku. Powinno się zachować dużą ostrożność. Teoretycznie jest to prosta czynność, ale trzeba to umieć. Pierwszy raz róbmy to z kimś doświadczonym.

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu zakupić nowe świece. Mogą to być świece zapłonowe Hella, Beru, NGK bądź inne. Mechanicy zwykle nakładają swoją marże na zakupione za ich pośrednictwem części samochodowe.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
GPW (2023-11-30 11:28)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Statystyki GPW - 23 sierpnia, 10:34
Money.pl - Kliknij po więcej
Największe wzrosty - notowania giełdowe
Walor
City Service SE Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
Sleepz AG
All in! Games SA
APS Energia SA
Wspierane przez Money.pl
Statystyki GPW - 23 sierpnia, 10:34
Money.pl - Kliknij po więcej
Największe spadki - notowania giełdowe
Walor
PCC Rokita SA Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
PCC Exol SA
New Tech Capital SA
Elzab SA
Wspierane przez Money.pl
Surowce - notowania online
Money.pl - Kliknij po więcej
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 2038,40 -0,33% [11:11]
 Ropa brent baryłka 83,76 +1,33% [11:11]
 Pallad uncja 1021,53 -1,54% [11:10]
 Platyna uncja 936,30 -0,31% [11:11]
 Srebro uncja 25,06 +0,08% [11:11]
Wspierane przez Money.pl