Opinie studentów na temat staży i praktyk

staż badaniaStaże i praktyki to popularny sposób uzyskania doświadczenia zawodowego przez studentów oraz zdobycia utalentowanego i młodego pracownika przez  przedsiębiorstwo. Jak często kojarzyły się one z parzeniem kawy czy kserowaniem dokumentów, nie trzeba mówić. Obecne próbuje się zmieniać ten stan rzeczy, między innymi poprzez inicjatywę: „Staż. Sprawdź zanim pójdziesz!” Akcja ta jest organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.

Firmy, które zgłaszają się do programu, zostają poddane zewnętrznej weryfikacji według najnowszych Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk. Dopiero po obiektywnej ocenie wyróżnia się najlepszych pracodawców specjalnym znakiem jakości. Mecenasami akcji zostali: Nestle, Orange, PZU, Siemens, partnerem merytorycznym są Wyższe Szkoły Bankowe, natomiast  partnerem technologicznym jest eRecruiter.

Dodatkowe informacje zamieszczono na stronie www.staze ipraktyki.pl oraz na portalach Facebook i Youtube.

W czerwcu tego roku przeprowadzono w ramach tej kampanii badanie opinii studentów. Ankiety w formie papierowej lub elektronicznej wypełniło 1661 studentów z 81 uczelni w 22 miastach w całej Polsce.  Składały się one z trzech części dotyczących aktualnej oferty firm, wyznaczników wysokiej jakości oraz oceny już odbytych staży i praktyk. W sumie ankietowani odpowiadali na  9 głównych pytań oraz wypełniali metryczkę.

Wyniki części pierwszej nie okazały się pozytywne dla obecnych pracodawców i uczelni. 57 procent studentów stwierdziło, że ich program nauczania nie uwzględnia w wystarczający sposób obowiązkowych staży i praktyk. 61 % respondentów uważało,  że  liczba miejsc proponowanych przez przedsiębiorstwa jest niewystarczająca. Odpowiedzi pozytywnych padło zdecydowanie mniej: 23 i 20 %. Ostatnie pytanie z tej części dotyczyło kryterium certyfikatów i nagród posiadanych przez firmę przy wyborze praktyk. Zdania były podzielone. Dla 35% osób to istotny czynnik  a porównywalna ilość ankietowanych nie zwróciła na ten aspekt uwagi.    

Druga część formularza nie oceniała pracodawców, jednak może być dla nich bardzo dobrym odnośnikiem przy tworzenia programu praktyk. Chodziło bowiem o wyznaczniki wysokiej jakości staży. Najważniejszymi okazały się według studentów: udział w realnych projektach i procesach (93%), walory edukacyjne, możliwość pozostania w firmie, współpraca z mentorem, dokładnie określone obowiązki, referencje, a także szkolenia (ok. 85%). Około połowa zapytanych stwierdziła, że wynagrodzenie jest dla nich istotną kwestią. Jako najmniej ważne określono profesjonalny proces rekrutacji i poziom opieki socjalnej.

Trzecia część, oceniająca odbyte staże i praktyki, doskonale pokazuje, ile firmy powinny jeszcze poprawić.  Na pytania odpowiadało 59 % ankietowanych, ponieważ odbyli oni co najmniej jednomiesięczne praktyki. Jednoznacznie negatywnie oceniono przede wszystkim możliwość podjęcia stałej pracy (60 %), szkolenia (70%), jak i opiekę socjalną (70 %). Najlepiej wypadły za to kierownictwo mentora (28 %) i uzyskane referencje (30 %).

Wyniki badań opublikowano  na stronie internetowej www.stazeipraktyki.pl.  Wynika z nich, że studenci są bardzo krytyczni, ale dostrzegają również plusy.

Nie inaczej było przy pytaniu dotyczącym skojarzeń z praktykami. Wśród pozytywnych, na dwóch pierwszych miejscach uplasowały się pozyskiwanie doświadczenia i nauka, wśród neutralnych praca, okres wakacji i wpis w CV, a w negatywnych praca za darmo, wyzysk i parzenie kawy.

Badanie opinii powinno się potraktować bardzo poważnie i przede wszystkim jako drogowskaz, na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę. Z kwestionariusza wynika, że studenci wykazują duże zainteresowanie pracą, posiadają ambicje i nie obawiają się wyzwań. Pozostaje tylko w większym stopniu pozwolić im te cechy wykorzystywać.

 

Jan Both

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
GPW (2023-11-30 11:28)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Statystyki GPW - 23 sierpnia, 10:34
Money.pl - Kliknij po więcej
Największe wzrosty - notowania giełdowe
Walor
City Service SE Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
Sleepz AG
All in! Games SA
APS Energia SA
Wspierane przez Money.pl
Statystyki GPW - 23 sierpnia, 10:34
Money.pl - Kliknij po więcej
Największe spadki - notowania giełdowe
Walor
PCC Rokita SA Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
PCC Exol SA
New Tech Capital SA
Elzab SA
Wspierane przez Money.pl
Surowce - notowania online
Money.pl - Kliknij po więcej
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 2038,40 -0,33% [11:11]
 Ropa brent baryłka 83,76 +1,33% [11:11]
 Pallad uncja 1021,53 -1,54% [11:10]
 Platyna uncja 936,30 -0,31% [11:11]
 Srebro uncja 25,06 +0,08% [11:11]
Wspierane przez Money.pl