Międzynarodowy Dzień Bez Futra

dzień bez futra25 listopada odbywa się międzynarodowy Dzień Bez Futra. Tego dnia Fundacja Viva! organizuje happeningi w 16 miastach w całej Polsce. We Wrocławiu akcja odbędzie się o godz. 13:00 na ulicy Oławskiej 31 (okolice fontanny/przejścia podziemnego). Działacze w maskach znanych hodowców i polityków wspierających futrzany biznes będą zachęcać przechodniów, by napisali kartkę do posłów z naszego regionu w sprawie poparcia projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Zakaz hodowli zwierząt na futra jest jednym z zapisów nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która na początku listopada trafiła do Sejmu. Akcja pisania kartek pocztowych do polityków będzie miała miejsce tego dnia również w dwóch wrocławskich lokalach: w Ahimsie (ul. Św. Antoniego 23) oraz w Vedze (Rynek 27a), w godzinach 12:00-18:00.

Pod względem liczby zwierząt zabijanych na futro Polska jest drugim krajem na świecie. Zabija się u nas co roku 10 milionów norek amerykańskich i lisów. Hodowcy twierdzą, że zwierzęta na fermach żyją w dobrych warunkach, jednak na nagraniach i zdjęciach ze śledztw Fundacji Viva! widać zwierzęta chore i z objawami stereotypii. Na fermach żyją w ścisku, często nie mają dostępu do wody pitnej. Pod ich klatkami piętrzą się niczym nie odizolowane od podłoża odchody. Te nieprawidłowości potwierdzają raporty Najwyższej Izby Kontroli z 2011 i 2014 r.

Zakaz jest jednak ważny nie tylko dla obrońców zwierząt. Mieszkańcy w całej Polsce protestują przeciwko budowie i funkcjonowaniu ferm. Ze względu na smród i uciekające z ferm norki nie chcą ich mieć w swoim sąsiedztwie – ferma to dla nich utrata miejsc pracy, spadek cen ziemi i atrakcyjności turystycznej okolicy. Za zakazem opowiedziało się już kilkudziesięciu posłów różnych partii, m.in. Jarosław Kaczyński, Krzysztof Czabański czy Paweł Suski.

– Zakaz jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety jeszcze wielu polityków się waha. Musimy przekonać ich, że zakaz jest potrzebny – dla zwierząt, ludzi i środowiska – mówi Teresa Podgórska z wrocławskiej grupy Fundacji Viva!

Według badań przeprowadzonych przez instytut GfK Polonia na zlecenie Fundacji Viva! aż 67% procent Polaków jest za wprowadzeniem takiego zakazu. W Europie zakaz hodowli zwierząt na futra obowiązuje w Anglii, Walii, Szkocji, Austrii, Chorwacji. Zakaz wprowadzono także w Holandii i Czechach, gdzie obowiązuje jeszcze okres przejściowy. Częściowy zakaz obowiązuje m.in. w Szwajcarii, Szwecji i Danii.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież