Nie daj się stresowi przebywając w domu

Warsztaty robienia mydła onlinePandemia koronawirusa zmieniła rytm naszego codziennego życia. Stres potęgowany izolacją społeczną i obawą przed chorobą może być przytłaczający dla wielu osób.

Do tej pory głównie, jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń, Polacy zwalczali go uprawiając sport i realizując pasje. Jak można wykorzystać obecnie ten sposób, aby radzić sobie ze stresem z powodu pandemii?

W badaniu „Polacy a stres w pracy i w życiu”, zrealizowanym w 2019 roku aż 80% respondentów przyznało, że stres towarzyszy im codziennie. Głównymi przyczynami nerwowych sytuacji dla 37% Polaków była wówczas praca, dla 27% nieprzyjemne sytuacje w życiu prywatnym, a dla 18% kwestie finansowe. Dziś przy ponownej realizacji tego samego badania, na pierwszych pozycjach znalazłyby się pewnie: strach przed zachorowaniem na koronawirusa i strach przed utratą pracy.

Kilka miesięcy temu, gdy serwis Prezentmarzeń przeprowadził badanie na próbie 1149 respondentów, jednym z głównych form odreagowania stresu był sport. Co trzeci zapytany Polak potwierdzał wówczas, że standardowe aktywności fizyczne jak: bieganie, jazda na rowerze, fitness czy pływanie, najlepiej pozwalają na odreagowanie stresu. Według 19% dobrym sposobem były ćwiczenia relaksacyjne, na przykład joga czy pilates, jak również taniec. Dla 14% antidotum na stres były niestandardowe rozrywki, jak na przykład lot w tunelu aerodynamicznym czy wizyta na strzelnicy. W aktualnej sytuacji, gdy ze względów bezpieczeństwa zamknięto obiekty sportowe, rozrywkowe i kulturalne, warto podejmować aktywność fizyczną w warunkach domowych.

Sport jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych leków w walce ze stresem, gdyż podczas aktywności fizycznej zachodzą w organizmie naturalne procesy, w które uzbroiła nas natura. Aktywność fizyczną w czasie pandemii koronawirusa możemy także wykonywać w domu, korzystając z treningów on-line, pokazowych lekcji jogi czy wybranego tańca. Współczesne technologie pozwalają nam nie tylko skutecznie się komunikować, ale również uczyć się zdalnie i ćwiczyć w domu obserwując na ekranie trenera. – mówi Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

W warunkach domowych możemy poszukać substytutów treningu siłowego, wybierając w zależności od naszej kondycji na przykład ćwiczenia rozciągające czy izometryczne, wzmacniające mięśnie ciała. Aktualnie nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie bezpiecznych warunków do ćwiczeń na zewnątrz, unikając całkowicie kontaktów z innymi osobami w parku czy lesie, alternatywą są więc ćwiczenia w warunkach domowych. Aktywność fizyczna może nam pomóc łagodzić przeżywanie stresu z powodu pandemii, problemy ze snem czy koncentracją uwagi. Pozostając w domu, warto zadbać o swoje ciało, regularnie ćwicząc, rozciągając się, a nawet medytując.

Dobrym rozwiązaniem, sprzyjającym rozluźnieniu i regeneracji psychicznej jest znalezienie sobie hobby, któremu możemy poświęcić czas przebywając obecnie w domu. Z pomocą przychodzą nam warsztaty i kursy on-line związane z zajęciami manualnymi, plastycznymi czy kulinarnymi, które mogą być ciekawą i pożyteczną formą spędzenia czasu. Wybór atrakcji realizowanych on-line jest całkiem spory, każdy może znaleźć dobre pomysły dla siebie, rodziny lub bliskich. Przykładem są warsztaty tworzenia mydła on-line, które w obecnej sytuacji znika szybko z sklepowych półek, gdyż jak podkreślają specjaliści dokładne mycie rąk to jedna z najskuteczniejszych metod by zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Dzięki warsztatom tworzenia mydła on-line, można dowiedzieć się jak zrobić je samodzielnie w domu oraz jak dokonać odpowiedniego wyboru składników, aby uzyskać pożądane właściwości kosmetyku. Co ważne, wszystko odbywa się w oparciu o kilka podstawowych produktów, więc wytwarzanie mydła w domu może być świetnym sposobem na rozpoczęcie przygody z samodzielną produkcją kosmetyków naturalnych. Taki kurs możemy również podarować w prezencie bliskiej osobie, przesyłając elektroniczny, bezpieczny voucher. Wówczas osoba obdarowana w ramach warsztatów otrzyma dostęp do specjalnie przygotowanej platformy. Znajdują się na niej szczegółowe filmy instruktażowe oraz materiały ze wszystkimi niezbędnymi wskazówkami. – wyjaśnia Anna Wais z serwisu Prezentmarzeń

Czas spędzony w domu, który ma zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa możemy aktywnie wykorzystać, ćwicząc i rozwijając nowe zainteresowania. Sport i hobby, jak pokazały odpowiedzi respondentów badania „Polacy a stres w pracy i w życiu”, to najlepsze antidotum na nerwowe sytuacje. Każdy z nas przebywając obecnie w domu może próbować podjąć proste kroki, aby pomóc sobie i bliskim w łagodzeniu skutków stresu wywołanego pandemią.

*W materiale prasowym wykorzystano fragmenty badania "Polacy a stres w pracy i w życiu" zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń w 2019 roku.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show