7 nowych cudów Polski

7 nowych cudów PolskiW wakacyjnym plebiscycie TRAVELERA 16 wyjątkowych miejsc zawalczy o tytuł kolejnego cudu Polski. 

Do 26 września potrwa głosowanie online, a uczestnicy głosowania mają okazję wygrania wielu atrakcyjnych nagród.

"Jesteśmy przekonani, że Polska jest najfajniejsza. Dlatego przez cały rok szukamy miejsc niebanalnych, magicznych, nowo powstałych i takich, w które tchnięto drugie życie. I to właśnie je nominujemy w czwartej edycji plebiscytu „7 nowych cudów Polski”. Z szesnastu propozycji Czytelnicy Travelera wybiorą siedem miejsc, które zasługują na to miano. Poprzez plebiscyt chcemy promować ciekawe, ale wciąż niewystarczająco znane zakątki ze wszystkich polskich województw" – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna Travelera.

Głosowanie online trwać będzie od 23 czerwca do 26 września.

Formularz głosowania i regulamin można znaleźć na stronie: www.7cudow.national-geographic.pl

Dla tych, którzy najlepiej uzasadnią swój wybór, czekają nastepujące nagrody:

  • 3 x Fiat Freemont na weekend
  • 20 x półroczna prenumerata Travelera
  • 25 x zestaw dla biegaczy IFITNESS

Ogłoszenie wyników znajdzie się w listopadowym numerze magazynu, który ukaże się 22 października br.
Konkurs organizowany jest we współpracy z targami turystycznymi Tour Salon. Partnerem konkursu jest firma FIAT, patronują mu zaś Radio Złote Przeboje i Gazeta.pl.

Nominacje:

1. Dolnośląskie / Lubiąż

Klasztor Cystersów

Klasztor w Lubiążu to największe opactwo cysterskie na świecie, drugi co do wielkości obiekt sakralny na świecie z powierzchnią dwa i pół razy większą od zamku na Wawelu. To zabytek klasy zero, arcydzieło śląskiego baroku. Warta zwiedzenia jest wspaniała Sala Książęca, która urzeka dzięki rzeźbom wrocławskiego mistrza Józefa Mangoldta oraz malowidłom ściennym Christiana Bentuma. Tam co roku odbywają się wybrane koncerty Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.

2. Kujawsko-pomorskie / Inowrocław

Tężnie solankowe

Spacer na wysokości dziewięciu metrów, bo tyle mają tężnie, to nie tylko przyjemność oglądania Parku Solankowego. Tutejsze powietrze ma właściwości lecznicze. Zasada działania tężni jest prosta, solankę pompuje się na najwyższy poziom, po czym spływa ona swobodnie, rozpryskując się na gałązkach krzewów tarniny. Tężnie solankowe w Inowrocławiu, mieście wzniesionym na bogatych złożach solnych, są najstarsze w Europie. Stali kuracjusze zapewniają, że częste wizyty tutaj potrafią zdziałać cuda.


3. Lubelskie / Kazimierz Dolny

Baszta na Wzgórzu Zamkowym

Kazimierska wieża datowana na koniec XIII – początek XIV w. jest jedną z najstarszych murowanych budowli obronnych w Polsce i zarazem najstarszym zabytkiem Kazimierza Dolnego. Po czterech latach pracochłonnych renowacji nareszcie można stanąć na jej tarasie widokowym i z wysokości 20 m podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę. Nowych atrakcji dla zwiedzających szykuje się jeszcze więcej, bo na wzgórzu odkryto kolejne fragmenty zamku, które niebawem będą otwarte dla turystów.

4. Lubuskie / Międzyrzecki Rejon Umocniony

Rezerwaty Nietoperek I i II

Na terenie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego znajdują się dwa rezerwaty Nietoperek I i Nietoperek II. Zimą hibernuje tu ponad 30 tys. osobników tego latającego ssaka. Zwiedzanie możliwe dla osób o mocnych nerwach.

5. Łódzkie / Łódź

OFF Piotrkowska

Od niedawna to najmodniejszy adres w Łodzi! To miejsce spotkań lokalnych hipsterów, rodzin z dziećmi, przyjezdnych. Nic dziwnego, że lubią tu przebywać, skoro w tej dawnej fabryce Franza Ramischa przy Piotrkowskiej 138/140 swoje podwoje otworzyły pracownie projektantów mody, dizajnu, kluby muzyczne, restauracje, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, showroomy, concept store, klubokawiarnie. Takie miejsca jak to przywracają dawny blask Łodzi.

6. Opolskie / Byczyna

Gród rycerski

Podróż w czasie? To możliwe w Byczynie. Każdy, kto pokona fosę i przekroczy bramę tutejszego grodu, znajdzie się w zupełnie innej epoce. W grodzie w Byczynie organizowane są turnieje rycerskie, na które co roku przyjeżdża nawet kilka tysięcy zainteresowanych. Po trudnych i zaciętych walkach zmęczeni wojownicy mogą odetchnąć w Gościńcu Śpiącego Rycerza. Księżniczki i damy też mile widziane. Tylko uwaga! Taki nocleg trzeba wcześniej zarezerwować, bo miejsca są zajmowane z miesięcznym wyprzedzeniem.

7. Małopolskie / Kraków

Zakrzówek

Białe skały, wysokie nawet na kilkadziesiąt metrów. W dole błękit wody. Wokół łąki, które upodobały sobie motyle. A wszystko to zaledwie pięć kilometrów w linii prostej od Wawelu. Zalew Zakrzówek powstał w 1990 r. po zalaniu kamieniołomu wapienia. Dwa zbiorniki łączy wąziutki przesmyk. W obu nie tylko można nurkować (baza Kraken), ale warto to zrobić, bo woda jest bardzo czysta. Widoczność sięga 15 m, a na dnie są zatopione skarby: autobus, samochód, samolot!

8. Mazowieckie / Warszawa

Muzeum Historii Żydów Polskich

Ten imponujący budynek jest zaprojektowany przez Fina Rainera Mahlamäkiego. MHŻP to instytucja, która dokumentuje i promuje wiedzę na temat tysiącletniej historii narodu żydowskiego w Polsce. Już teraz to miejsce odwiedzają tłumy, choć otwarcie stałej wystawy planowane jest na październik 2014 r.

9. Podkarpackie / Sanok

Muzeum Budownictwa Ludowego

Ten park etnograficzny to jedno z najpiękniejszych muzeów na świeżym powietrzu w Europie i prawdziwa kopalnia wiedzy podanej w przyjemny sposób. Ma wszystko, co powinien mieć ciekawy skansen: interesującą ekspozycję na temat kultury polsko-ukraińskiego pogranicza i przepiękne położenie na prawym brzegu Sanu. Na terenie skansenu zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX w. Budynki są świetnie zachowane także od wewnątrz.

10. Podlaskie
Suwalski Park Krajobrazowy

Trudno się dziwić, że krajobrazy Suwalszczyzny zostały objęte ochroną jako pierwsze w naszym kraju, bo już w 1976 r. Można tam znaleźć wiszące doliny, ozy, kemy, głazowiska, a do tego liczne jeziora, w tym rekordową pod względem głębokości Czarną Hańczę (108,5 m). Jej przejrzyste wody przyciągają latem rzesze płetwonurków. Kto parku nie odwiedził, niech nadrobi zaległości, bo drugiego takiego miejsca w Polsce nie ma.

11. Pomorskie/Hel

Promenada

Słowo promenada kojarzy się z hałaśliwym deptakiem, ale tu rządzą tylko wiatr i morze. Mieszkańcy Helu promenadą nazywają ścieżkę z kładkami i barierkami poprowadzoną na samym końcu Mierzei Helskiej. Została oddana do użytku w 2013 r. Cały projekt jeszcze się jednak nie zakończył. Bo piękne miejsce do spacerów to jedno, a drugie to odtworzenie pierwotnego wyglądu i roślinności wydm.


12. Śląskie / Katowice

Muzeum Śląskie

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”, centrum życia kulturalnego miasta. Historia regionu jest jednak pod ziemią, gdyż większosć ekspozycji znalazła się 14 m poniżej poziomu terenu. Podziemnych zbiorów nie trzeba jednak oglądać z latarką w ręku czy na głowie. Dzięki specjalnym szklanym boksom w salach jest widno niczym w dzień. Nowe muzeum zaprojektowała austriacka pracownia Riegler Riewe Architekten.

13. Świętokrzyskie

Szlak przygody

Składa się z sześciu krain: talentów, kultur, legend, natury, sacrum i profanum i czterech żywiołów. Podróżując nim, można dotrzeć m.in. do dębu Bartek, synagogi szydłowskiej czy Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie.
To przygoda od średniowiecza począwszy po czasy neolityczne, kiedy żyły dinozaury.

14. Warmińsko-Mazurskie / Działdowo

Muzeum Państwa Krzyżackiego ukazuje dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego, od Ziemi Świętej po czasy współczesne. Zainstalowane ekrany dotykowe przedstawiają animacje bitew i machin oblężniczych, strategie wojen i poznać ówczesne życie mieszkańców.


15. Wielkopolskie / Poznań

Brama Poznania

Park historyczny to chyba najlepsze określenie dla Bramy Poznania – Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. W budynku na miejscu, gdzie w XIX w. znajdowała się Śluza Tumska, otwarto muzeum, które przybliża historię miasta w nowoczesny sposób. Przez multimedialne prezentacje, projekcje filmowe, interaktywne makiety i wizualizacje Brama Poznania oddziałuje na wszystkie zmysły.


16. Zachodniopomorskie / Biały Bór

Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy

Wnętrze tej greckokatolickiej świątyni, zbudowanej w latach 1992–1997 zaskakuje kontrastującymi kolorami, prostymi formami oraz oszczędnym zdobnictwem, wyglądem nieprzypominającym tego, co się widzi w cerkwi. kontrastujące kolory. Zarówno projekt architektoniczny, jak i wystrój świątyni są dziełem Jerzego Nowosielskiego.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież